Dárky pro ženy, dárky pro muže, neobvyklé dárky pro každého, dárky k narozeninám i dárky k výročí to jsou dárky Abadaba

Originální dárky

12.08.2012 17:09

Dárky
 

Nejrůznějšími upomínkovými, či prakticky využitelnými předměty se lidé obdarovávají snad odnepaměti. Rozhodneme-li se někomu dát dárek, většinou to činíme ze snahy projevit mu náklonnost, udělat radost nebo povzbudit v těžké životní situaci. Mohou nás k tomu ovšem vést i nejrůznější příležitosti, jakými jsou kupříkladu narozeniny, jmeniny, výročí svatby a posledních letech také Svátek všech zamilovaných – Sv. Valentýn.

            Vánoční dárky
 

Samostatnou a snad nejobjemnější skupinu pak tvoří dárky vánoční. Tato tradice se v Evropě drží již od pozdního středověku. Nejvýznamnějšími příjemci vánočních dárků stále zůstávají především děti. Kromě tradice obdarovávání a vzájemného sblížení členů rodiny přinášejí zejména v dnešní době Vánoce ještě další fakt – důvod k neobvyklým nákupům a tím pádem i výrazný proud zisku pro obchodníky. Už z toho důvodu se často ozývají stížnosti, že jsou vánoční svátky čím dál tím více komercionalizovány. Dle většinového názoru však není třeba si žádným z takových jevů poklidnou tradici Vánoc kazit.
            Pokud se jedná o vánoční dárky dětem, ve většině rodin se stále drží zvyklost, kdy se děti domnívají, že obdržené dárky pocházejí od Ježíška. Prapůvodně pochází tato tradice z poučení, že ačkoli dárky nakupují rodiče, vděčnost za ně má patřit Bohu.

           

Originalita dárků je v kurzu…


Obecně se při vybírání a nakupování dárků u čím dál tím větší části populace objevuje tendence pořídit dárek ne nejdražší, nejkrásnější ani nejpraktičtější, ale co možná nejvíce originální. Této módy se ujala celá řada výrobců, díky nimž se trh plní stále novými a skutečně netradičními nápady k tomu, jak oslavence obdarovat.
            Jaksi paralelně s dárky originálními se pak rozvíjí trend typu „daruj zážitek“. Kvůli vyšším finančním nákladům a jisté pomíjivosti okamžiku zážitku však stále zůstává za originálními dárky z řad materiálních předmětů poněkud pozadu.

            Pozor na některé dárky!
Indiánský dar
            Pokud kdosi Vámi obdarovaný nazve obdržený předmět indiánským darem, patrně Vám to příliš nelichotí. Tímto souslovím se totiž označuje dar, o kterém lze předpokládat, že jej dárce bude po čase chtít opět nazpátek anebo jistým způsobem očekává jeho oplacení.
            Danajský dar
            Označení „danajský dar“ naráží na tisíce let starý příběh o trojském koni. Znamená tedy jistou léčku v přestrojení za vlídný dárek.

Fotografie použita dle Creative Commons Blue Sardinia Holidays, broo_am, Ӎѧҧ@Ҷҿ  © 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode