Dárky pro ženy, dárky pro muže, neobvyklé dárky pro každého, dárky k narozeninám i dárky k výročí to jsou dárky Abadaba

Různé dárky

12.08.2012 17:00

Dárky vánoční

Tradice předávání vánočních dárků, zejména pak dětem, sahá do pozdního středověku. Již tehdy bylo navíc zvykem i o nejdrobnějších pozornostech tvrdit, že pocházejí od Ježíška. Původně totiž mělo toto povědomí v dětech vzbudit poznání, že přestože jakékoli dary pocházejí od rodičů či jiných osob, děkuje se za ně Bohu.
Ve většině českých rodin se tato tradice alespoň u nejmenších dětí drží dodnes.
  Co se týče výběru vánočních dárků, obecně neplatí žádné omezení, které bychom měli dodržovat. Jakousi zvyklostí a nepsaným pravidlem je však tendence pořizovat spíše dárky prakticky využitelné než ty žertovné. Díky tradici vánočního cukroví se také méně setkáváme s jinak oblíbenými dárky v podobě čokolád či bonboniér, neboť se má za to, že o vánočních svátcích je každý dostatečně „přeslazený“.
K pravé vánoční atmosféře neodmyslitelně patří také správně zabalený dárek.
I v případě, kdy se nejedná o „překvapení“ je na místě, aby byl dárek dostatečně zabalen a alespoň na první pohled ukryt před přímým zrakem obdarovaného. Dárky se balí do papírů s potiskem tradičních vánočních motivů a často se ještě navrch zdobí mašlemi převážně vánočních barev, jako je zlatá nebo červená.
Zvyklostí je umisťovat všechny dárky pod vánoční stromek a opatřit je jmenovkou, která říká, komu z rodiny je dárek určen. V ideálním případě by měla být zachována anonymita dárce – dotyčný by neměl vědět, od kterého člena rodiny dárek obdržel. Takovou tradici však lze udržet pouze ve větších společnostech a rodinách.
Posláním vánočních dárků je udržovat pospolitost dané rodiny, posílit vztahy a užít si klidné společné chvíle. Dárky by tak měly potěšit nejen své příjemce, ale i ty, kdo je darují, ne se stát předmětem stresu a pro poslední léta typického „předvánočního“ shonu.

Dárky pro ženy

Dárek pro ženu automaticky neznamená jen řezanou květinu či bonboniéru. I nápady na dárky pro ženy mohou být originální a neotřelé.
Bezesporu nejvíce potěší takové dárky, jaké jsou oslavenci přímo „šité na míru“, tedy nějak souvisí s jeho osobou, povoláním či zájmy. Zejména pro ženu se tedy snažte vybrat takový dárek, který jí přinese pocit, že je hodna pozornosti. Přemýšlejte o tom, co má ráda. Výsledkem nemusí nutně být ryze ženský dárek. Pokud se to hodí k povaze konkrétní ženy, jistě nic nepokazíte ani vhodně vybranou knihou či albem oblíbeného hudebního interpreta.
Ovšem v případě, že obdarovávanou ženu ještě příliš neznáte a nemáte možnost se informovat o jejích zálibách, mohou Vás zachránit právě ty jmenované typicky ženské dárky. Jedná se o věci, které velmi snadno využije snad každá žena či dívka. Můžete pořídit nejrůznější kosmetické výrobky (raději ovšem ne vůně a parfémy, jejichž výběr je vždy velmi individuální), drobné šperky nebo už výše zmíněné květiny. Přestože po čase zvadnou a jejich hodnota tedy není trvalá, přece jen se najde velmi málo žen, které by vkusně vybraná květina nepotěšila.
Další možnost, jak udělat radost ženě, o níž víte, že je milovnicí květin, skýtá zakoupení živé rostliny v květináči. Přestože na první pohled může takový nápad znít poněkud neohrabaně, ve finále se takřka vždy jedná o velice zdařilý dárek. Hitem mezi „dárkovými“ živými rostlinami jsou v současné době například i sady „Grow it!“, kdy samotnou květinu sice ještě nedarujete, ale příjemce dárku má možnosti si ji sám vypěstovat.
Přestože většina žen si potrpí na pestrost svého šatníku, nákup oblečení jako dárku většinou nebývá tím nejšťastnějším řešením, pokud zrovna nejste nejlepší kamarádkou oslavenkyně a nevyznáte se v její šatní skříni stejně dobře jako ve své vlastní.
 

Dárky pro muže

O dárcích pro muže se obecně tvrdí, že se vybírají nepoměrně hůře než dárky pro jejich protějšky, ženy. Nenechte se ovšem těmito předsudky příliš zastrašit. Snad pro každého muže lze najít takový dárek, jaký jej doopravdy potěší a případně ho může i nějakým způsobem využít.
Jediným chybějícím článkem ve spektru potencionálních dárků jsou snad oproti pozornostem pro ženy ony „univerzální“ předměty, které by bylo možné koupit každému muži. Za jediný takto zažitý dárek bychom mohli považovat snad pouze láhev nějakého alkoholického nápoje, nicméně jeho konkrétní výběr už opět záleží na povaze a vkusu toho konkrétního muže.
Slaví-li Vám blízký muž nějaké významné výročí či kulaté narozeniny, velmi vděčnými dárky, které nevycházejí z módy stále zůstávají kvalitní náramkové hodinky. Zvlášť pokud daný muž hodinky denně nosí, stane se pro něj nový kousek na první pohled viditelnou vizitkou.
U mužů máte rovněž možnost se ve větší míře „vyřádit“, pokud rádi pořizujete svým blízkým či kamarádům velmi netradiční a žertovné dárky. Muži si často na rozdíl od žen více potrpí na momentální vtip a originalitu daného dárku než na jeho praktickou využitelnost. Nejrůznější geg-dárky jim pak mohou udělat skutečnou radost.
Zanedbávat se rozhodně nesmějí ani koníčky daného muže. Pokud je dotyčný jakýmkoli sběratelem, náruživým čtenářem nebo například rád staví modely a Vy se vyznáte u něho doma, máte rázem vyhráno. Váš dárek bude i přes všechny ostatní „gadgets“ tím nejzdařilejším.

Dárky

Jaký dárek vybrat, jak být originální a přitom neztrapnit sebe ani oslavence, čím mu udělat radost? To jsou některé z otázek, které si nejčastěji klademe u nejrůznějších příležitostí, kdy je zvyklostí oslavence čímsi obdarovat. A právě příležitost, která nás k vybírání dárku přivádí, může napomoci k tomu nejideálnějšímu řešení.

Narozeniny

Osobní výročí tvoří snad tu nejběžnější, ale také nejvariabilnější příležitost k obdarování. U narozenin nejste omezeni ničím snad s výjimkou Vašich financí a osobnosti oslavence. Především z ní vycházejte.
Zvýšenou pozornost bychom měli narozeninovému dárku věnovat v případě, že dotyčný slaví kulatiny. Pak by se mělo jednat o dárek buďto velmi výrazný anebo jakési trvalejší hodnoty. V praxi tedy raději náramkové hodinky, než obří bonboniéru. Na druhou stranu ale raději originální dárek, než rostlinu v květníku.
Už jsme se také zmínili, že ideální dárek k narozeninám nějak přímo souvisí s osobností oslavence. Pokud má smysl pro humor, nic nezkazíte např. jeho karikaturou, kde bude i se svými zálibami a hobby vtipně vykreslen.

Svátky

Svátky se všeobecně považují spíše za příležitost k zakoupení drobnějšího dárku či pozornosti. Ideální je něco k snědku – chutná bonboniéra, dort se jménem, „gumová pochoutka“ či cokoli podobného, v ideálním případě na míru chuti oslavence. Mělo by se zkrátka jednat o jakési zpestření dne, rozmařilost, jakou by si sám oslavenec nekoupil.
Pokud ovšem Váš blízký právě drží dietu, bylo by vhodnější přece jen najít jinou možnost než tučnou a kalorickou pochoutku. Zkuste se porozhlédnout po propisce se jménem, drobném módním doplňku nebo květině. Skvěle dokáže takovou příležitost vyřešit i vkusný přívěšek apod.

Svatební dary

Ty nejtradičnější svatební dary obyčejně představují některý z předmětů, jaký dvojice společně využije. Často jde o nejrůznější vybavení do domácnosti – drobné spotřebiče či jídelní servis. V současné době se však čím dál více párů rozhodne pro svatbu až v době, kdy spolu již bydlí ve společné domácnosti, o níž předpokládáme, že už je vybavená. V takovém případě je lepší přistoupit k darům, které dvojice zatím nevlastí anebo k takovým, jež se zkrátka „neztratí“ a v domácnosti se mohou vyskytnout i dvakrát. Jste-li rodiči nevěsty či ženicha, hodí se koupit sadu luxusnějších příborů nebo například dnes velmi oblíbený automat na espreso.
Pokud se chystáte na svatbu některého ze svých kamarádu, Váš dar v sobě nemusí nést takovou monumentalitu, jakou obecně mají dary rodičů. Nemusíte se vyhýbat ani vtipným a originálním dárkům; oblíbeným dárkem se v posledních letech stává například najmout karikaturistu přímo na svatbu.

Výročí svatby

Protože výročí svatby jako takové nám připomíná samotnou svatbu, stejně tak by měl vhodný dárek být i odrazem daru svatebního. Věnujte manželům něco, co společně využijí a v ideálním případě jim to zůstane na památku. Často se pořizují například sady sklenic či hrnků, celé jídelní servisy nebo další vybavení do kuchyně. Vyloučeny ale nejsou například ani dárky v podobě šperků (dnes se již v mnoha obchodech setkáte se sadami šperků „pro dva“, které spolu vzájemně ladí). Dvou-karikatura manželů k výročí svatby s vykreslením nějaké společné události v jejich životě, nebo vyjadřující jejich zájmy, je stále žádanějším originálním dárkem.

Maturita, promoce atd.

K úspěšnému složení maturity či k promoci bychom měli vybírat takové dárky, které dotyčnému zůstanou co možná nejdéle na památku. Oblíbené jsou nejrůznější šperky z drahých kovů – zlatý či stříbrný řetízek, přívěšek, náramek či prstýnek.
Velice vděčným dárkem mohou být také náramkové hodinky. Pokud si Váš mladý blízký, který má být obdarován právě zařizuje byt, zcela určitě nepohrne ani nějakým tím vybavením. Dívky potěší luxusní jídelní servis, mladým mužům se nemusíte zdráhat pořídit ani nějaký ten kus nábytku. Takový dárek lze prakticky využít, dotyčnému pomůže a navíc díky své trvalé hodnotě poslouží coby upomínkový předmět.

Dárky „jen pro radost a tak“

Chcete-li někomu ze svých blízkých „jen tak“ udělat radost, rozhodně se nezdráhejte pořídit mu nějaký milý dárek. Většinou nejspíš půjde o drobnější dárky s dostupnou pořizovací cenou – velký dar by mohl obdarovaného přivést do rozpaků a mnohdy by ani nemusel splnit původní účel – „jen tak“ dotyčnému vyjádřit pozornost.
Radost pak většinou nevyplývá z dárku samotného, ale z Vašeho nápadu a skutečnosti, že jste si na svého blízkého vzpomněli.
Takovým dárkem lze velmi dobře na několik okamžiků rozptýlit pozornost například ve složitých životních situacích, jako může být nemoc, rozvod, nezaměstnanost a podobné.
Stejně tak ale můžeme své blízké potěšit, aniž by nás k tomu některá z takových situací navedla. Je to přece dárek pro radost „jen tak“.

Valentýn a dárky

Přestože zdaleka ne každý věnuje tomuto svátku „zamilovaných“ pozornost, jeho oblíbenost během let přece jen nepatrně roste. K dárkům k Valentýnu se nejčastěji uchylují čerstvě zamilované páry. Jejich povaha je pak jasná – nejrůznější plyšáci, květiny či bonboniéry zdobené motivy srdíček. Na tomto poli trh každoročně přináší opravdu široký výběr.
Pokud byste rádi pořídili nějaký „umírněný“ dárek a spíše chtěli vyjádřit pozornost, určitě nic nezkazíte výborným dortem v cukrárně či u Vás doma.

© 2012 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode